Katusematerjalid

Modifitseeritud bituumenist rullmaterjalid on enimkasutatavad lamekatuste katusekatted nii Eestis kui ka mujal maailmas. Bituumenist rullmaterjalid moodustavad umbes 70% kogu Euroopa lamekatuste turust.
Bituumenist katusekatted sisaldavad elastomeerseid või plastomeerseid modifikaatoreid, on elastsed ning UV-kiirguse ja väiksemate vigastuste kaitseks kaetud kiltkivipuistega. Materjalid on armeeritud polüester- või klaaskiudkangaga ning neid on võimalik paigaldada vastavalt katusekaldele ühe-, kahe- või kolmekihiliselt.
Vastavalt polümeersetele modifikaatorile jagunevad bituumenmaterjalid kaheks põhitüübiks:   

SBS (styrene butadiene styrene) materjalid sisaldavad elastomeerseid modifikaatoreid, mis tagavab sbs-materjalide suurepärase elastsuse madalatel temperatuuridel, on UV kaitseks kaetud kiltkivipuistekihiga ning on vastupidavad temperatuuri kõikumistele.
APP (atactic polypropylene) materjalid sisaldavad plastomeerseid modifikaatoreid ning on kõrge UV-kindlusega (APP-materjalid ei vaja UV kaitseks kiltkivipuistekihti), on elastsed, kõrge kuumataluvusega katusekatted. 

Pildid / sbs

Single-Ply e. ühekihilised katusekatted
Pildid / single_ply
Ühekihilised katusekatted võib jaotada kahte suuremasse rühma:
- termoplastilised
- termopüsivad

Termoplastilised materjalid
Pildid / termoplast_väikeKoosnevad põhiliselt plastilistest polümeeridest.
PVC (Polyvinyl Chloride), CPA (Copolymer Alloy),
EIP (Ethylene Interpolymer), NBP (Nitrile Alloys),
TPA (Tripolymer Alloy), TPO (Thermoplastic Olefin)
CPE (Chlorinated Polyethylene).
Kõige tuntuim neist on polüvinüülkloriid (PVC). PVC kui katusekattematerjali võttis kasutusele Norra suurim PVC-materjalide tootja PROTAN möödunud sajandi 60-aastatel.

Protan katusekatted on inimsõbralikud ja keskkonnale ohutud materjalid. Nende vastupidavus ka väga ekstremaalsetes põhjamaistes tingimustes on ülimalt kõrge. 
Elastsuse saavutamiseks lisatakse plastifikaatoreid ning spetsiaalseid lisandeid, mis tagavad UV-kiirguse püsivuse, mõõtmete stabiilsuse ning tugevuse saavutamiseks on PVC katusekatted tugevdatud klaas- või polüesterkangaga.
PVC katusekatteid on võimalik paigaldada erinevates süsteemides, praktiliselt kõikidele pindadele. Materjalide ühendused tehakse termosulatamise teel, mis on isegi tugevamad kui materjal ise.
Eestis paigaldatakse kõige rohkem Norras toodetud PVC katusekatet PROTAN, mille elueaks on dokumenteeritud 25 aastat.

Termokindlad materjalid
Pildid / termokindel_väikeSisaldavad kummi polümeeri.
EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer),
CSPE (Chlorosulfonated Polyethylene),
ECH (Epichlorohydrin), CR (Neoprene),
PIB (Polyisobutylene)
Nendest enim kasutatav on EPDM (ethylene propylene diene monomer). EPDM on elastomeerne lisand, mis tagab katusekatte väga hea UV-kiirguse vastupidavuse, suurepärase elastsuse, vastupidavuse nii väga madalatele kui väga kõrgetele temperatuuridele ning paljudele keemilistele ühenditele.EPDM materjalide parim omadus on selle keemilise struktuuri ja tehniliste näitajate püsivus ning siit tulenev väga pikk eluiga. Materjal on väga tugev ning tolerantne teiste materjalide suhtes. EPDM katusekatted on tavaliselt musta värvi, kuid on võimalik saada ka valgeid ja tulekindlaid.